Mansur Yavaş’tan 5 yılın özeti: Asıl faaliyet raporu, milletimiz tarafından rekor oyla onaylandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Nisan ayı Meclis Toplantısı’nın 5. birleşiminde Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğü 2023 yılı faaliyet raporları oylanarak, oy çokluğuyla kabul edildi. Toplantıda konuşan Mansur Yavaş, “Çalışmalarımız, hizmetlerimiz, yönetim anlayışımız ve yaklaşımımız ile beş yılda ortaya çıkan asıl faaliyet raporu, temsilciler tarafından değil, bu kez milletimizin ta kendisi tarafından oylandı ve rekor oyla onaylandı” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı Meclis Toplantısı’nın 5. birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş başkanlığında toplandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan toplantıda Büyükşehir Belediyesi, ASKİ ve EGO Genel Müdürlüğünün 2023 yılı faaliyet raporları görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi.

“Herkese eşit ve adil hizmet”

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda Başkentlilere ve Meclis üyelerine seslenen Yavaş, 5 yıl önce göreve başlarken Ankara’yı ortak akılla yöneterek, şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir bir yönetim anlayışını hâkim kılacaklarını vadettiklerini anımsatarak, “Hangi bölgeden ne kadar oy alındığına bakmadan, kimseyi ayırt etmeden, herkese eşit ve adil bir şekilde hizmet edeceğimizi belirtmiştik. Çöp projelere para harcamadan, insan sağlığı ve insan hayatını önceleyen işlere imza atacağımızı, kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağımızı ifade etmiştik. Ankara’nın tarımına, sanayisine, altyapısına, turizmine, kültürüne ve sanatına iz bırakacak işlere imza atacağımızı söylemiştik. Tüm bunların ardından, milletimiz bize Ankara’ya beş yıl hizmet etme görevini vermişti” ifadelerini kullandı.

“25 yılda yapılan yeşil alanı 5 yılda yaptık”

Yavaş, 5 yıllık süreçte eski dönemde olduğu kadar köprü, kavşak ve alternatif yollar yaptıklarını belirterek, altyapıda eski döneme oranla iki kat daha fazla yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. 25 yılda yapılan yeşil alanı beş yılda Ankara’ya kazandırdıklarına işaret eden Yavaş, “Belediyeye ait hiç kreş yoktu, 25 tane açtık. Hiç teknoloji merkezi yoktu, 5 tane açtık. 2013 yılından beri hiç otobüs alınmamıştı, 416 adet aldık. Mola evleri, spor tesisleri, kütüphaneler, yeni aile yaşam merkezleri açtık. AŞTİ’yi, balık halini, yıllardır kullanılamaz hâlde duran Altınpark Yüzme Havuzu’nu yeniledik.  Başta Ulus bölgesi olmak üzere, tarihi ve kültürel alanda Ankara’ya on yıllarca hizmet edecek restorasyon ve yenileme çalışmaları gerçekleştirdik” diye konuştu.  

“Doğal gaz desteği ile evlatlarımızı üşütmedik”

Kırsal kalkınma alanında gerçekleştirdikleri çalışmalarla tarımın, çiftçinin ve üretimin yanında olduklarını belirten Yavaş, sosyal belediyecilik anlayışıyla gerçekleştirdikleri projelere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de ilk olan doğal gaz desteği ile evlatlarımızı üşütmedik… Türkiye’de ilk olan aylık et desteği ile onları proteinsiz bırakmadık. Kırtasiye, sınav ücreti ve servis desteği ile eğitimlerinde yanlarında olduk. 918 köye internet bağlatarak pandemide uzaktan eğitim almalarını sağladık. SMA testleri, çocuk tarama testleri ve yeni başladığımız diyabet sensörü dağıtımı ile evlatlarımız doğumundan itibaren yanlarında olacağımız bir sistem kurduk. Öğrenci abonmanı ile Türkiye’nin en uygun öğrenci ulaşımını Ankara’da uyguladık. Öğrenci evlerinde su ücretlerine yüzde 50 indirim yaptık.”

“Bir Belediye Başkanı kentin annesi, babası, ağabeyi, kardeşidir” diyen Yavaş, üniversite öğrencilerinin yaşadığı yurt sorununu “Bu hükümetin sorunu” deyip görmezden gelmediklerini belirterek, “Bir gece tüm işi gücü bırakıp binlerce öğrencimiz için harekete geçtik. Onlara yuva olduk, aş olduk, umut olduk… Ankara’da tek bir öğrencimizi dışarıda bırakmadık” dedi.

“Alan el, veren eli görmedi”

Sosyal destek uygulamalarını kimseyi rencide etmeden ve insan onuruna aykırı bir görüntü vermeden gerçekleştirdiklerini dile getiren Yavaş, “Alan elin veren eli görmediği, hem inancımıza uygun hem de uygar bir sistem olan Başkent Kart ile bunu gerçekleştirdik. Başkent Kart ile aynı zamanda tek bir tüccarı zengin etmek yerine destek ekonomisinin Ankara’nın tüm esnafına eşit şartlarda paylaştırılmasını sağladık” diye konuştu.

Yavaş, Başkentin Belediye Başkanı olma onuru ve sorumluluğuyla beş yıl boyunca hizmet ettiklerinin altını çizerek, pandemi dönemi başta olmak üzere deprem, sel ve yangın gibi tüm afetlerde de milletin yanına en önde koşan kurum olduklarını söyledi.

“Halkın aklıyla alay ettiler”

Zaman zaman yardımlarını küçümseyenler olduğunu ve belediye meclisinde hakaretlere uğradıklarını söyleyen Yavaş, şunları söyledi:

“İhaleleri canlı yayınlayarak, bir ilke imza attık”

Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesinde eski dönemde ortalama yüzde 55 olan açık ihale oranının kendi dönemlerinde ortalama yüzde 72,2 olduğunu belirterek, “Eski dönemde ihalelere ortama katılımcı sayısı 2’yken, bizim dönemimizde ortalama 10 oldu. Eski dönemde kırım oranı ortalama yüzde 14’ken, bizim dönemimizde ortalama yüzde 22’ye yükseldi. Ve eski dönemde, canlı yayınlanan ihale sayısı sıfırken, bizim dönemimizde, ne mutlu ki en büyük projelerimizden birisidir, 4 binin üzerinde ihaleyi canlı yayınlayarak Türkiye’de bir ilke imza attık” dedi.

“Sokaklarda alnımız ak, başımız dik yürüdük”

“İşte, biz bu şekilde beş yılımızı tamamladıktan sonra en hassas, en doğru, en adaletli ve en kudretli teraziye çıktık” diyen Yavaş, 2024 yerel seçimlerine işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

“Yaptığımız projeler ve uyguladığımız Belediyecilik ile nasıl sokaklarda alnımız ak, başımız dik yürüyebildiysek, çok şükür ki millet iradesinin terazisinden de alnımız ak ve başımız dik olarak çıktık. Çalışmalarımız, hizmetlerimiz, yönetim anlayışımız ve yaklaşımımız ile beş yılda ortaya çıkan asıl faaliyet raporu, belediye meclisi üyeleri tarafından değil, bu kez milletimizin ta kendisi tarafından oylandı ve rekor oyla onaylandı. Yüzde 60’ın üzerindeki rekor oy oranımız, ilçe belediye başkanlıklarındaki başarımız, Meclis çoğunluğumuz ve rakibimizle aramızdaki yaklaşık 30 puanlık fark, Yüce Türk Milleti’nin aklının ve duygularının vesikası, bizim ise onur nişanemiz oldu.”

Seçimin bittiğini ve halkın kararını verdiğini hatırlatan Yavaş, parti ayırt etmeksizin ilçe belediye başkanlarının tamamına elini uzattığını söyledi. Yavaş, “El ele verip, kentimizi kavgayla değil huzurla besleyen, kimseyi ayırmadan hizmet eden, siyasi görüşlerimizi bir kenara koyarak 6 milyon Ankaralının tamamı için çalışan bir sistemi hep beraber inşa edeceğimize yürekten inanıyorum. İyiliğin, dürüstlüğün ve milletimiz için çalışma iradesinin partiler üstü bir duygu olduğuna ve buradaki çoğunluğun aynı duygulara sahip olduğuna da yürekten inanıyorum” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x